Úvod » Historie klubu

Historie klubu

publikováno 30.03.2012 (aktualizováno 31.01.2016)

Vznik klubu se datuje od 26.6.1907, kdy se uskutečnila v Buštěhradské pivnici v Kročehlavech ustavující schůzka. Prvním předsedou byl zvolen Eman Sojka a kapitánem Josef Kolský, otec bývalého internacionála. Nový klub dostal název SK Achilles Kročehlavy. Klubovými barvami se stali zelená a bílá, znakem se stala zelená pěticípá hvězda v bílem poli a v červeném okraji nápis SK Achilles Kročehlavy. Hned po schůzi bylo sehráno první přátelské utkání proti rezervě SK Kladno, které skončilo pořážkou 1:3.

Název klubu se ve své historii několikrát změnil, hned v roce 1909 na SK Kročehlavy, pod touto hlavičkou se hrálo až do roku 1948 kdy došlo k přejmenování na TJ Sokol Kročehlavy. V roce 1950 přešel oddíl pod Masnu Kročehlavy. Následně byl oddíl v roce 1952 převeden pod patronátní závod a hrál pod názvem Spartak KABLO Kladno. Další změna názvu se datuje k roku 1958. Od této doby nastupovali kročehlavští pod hlavičkou TJ KABLO Kladno-Kročehlavy. V roce 2013 jsme se vrátili k názvu z roku 1909 a opět jsme tedy SK KROČEHLAVY.

Bývalý SK Kročehlavy byl nazýván „líhní reprezentantů“. Z jeho řad vyšli: Ferdinand Nový, Antonín Carvan, Jaroslav Bugr, Karel Hejma, Josef „Pepan“ Košťálek, Václav „Baron“ Brabec, Antonín a Václav Horákovi, Josef Sedláček, Karel Kolský, Ladislav Koubek, František Štěpán a Václav Nový. Výborným fotbalistou byl i bývalý hokejový reprezentant Stanislav Bacílek. Kromě uvedených hráčů (reprezentantů) jich celá řada přešla do ligových oddílů.

V předválečném období se jako vítěz Středočeské fotbalové župy zúčastnil třikrát kvalifikace o vítěze Celostátního mistrovství amatérů. A to v letech 1926, kdy byl vyřazen slovenským mistrem SK Bratislava výsledkem 1:3. V té době již pracovala s mládeží legenda Kročehlav Antonín Kratina. Dalším úspěšným rokem byl 1928, kdy se SK Kročehlavy probojovali do finále mistrovství republiky s SK Prostějov, kterému na hřišti SK Kladno podlehli 0:2. V roce 1939 se Kročehlavy probojovali do v té době druhé nejvyšší soutěže Divize a tam hráli až do roku 1947. Od roku 1947 hrály vždy na úrovni krajských soutěží.

Z novodobé historie stojí za zmínku postup dorostu v roce 1981 do druhé ligy. A pak postup „A“ mužstva do Divize v roce 1987. Tato soutěž se v Kročehlavech hrála až do roku 1993, kdy došlo k sestupu do Krajského přeboru. Ze známých odchovanců z této generace si zahráli 1.ligu Zdeněk Čurilla a Ladislav Fujdiar. Po sestupu do Krajského přeboru došlo k odlivu několika klíčových hráčů do zahraničí, což mělo za následek postupné propadání se až do současného stavu, kdy mužstvo dospělých působí v Okresním přeboru. V roce 2007 oslavil oddíl 100.let od svého založení. U příležitosti těchto oslav bylo sehráno utkání s SK Kladno. Výsledek nebyl důležitý, podstatné je že se v Kročehlave fotbal hrál, hraje a hrát bude. Sezona 2008/2009 byla pro Kročehlavy po dlouhé době úspěšná, když  naše dvě mládežnická družstva vyhrála své soutěže. Starší dorost vyhrál svou skupiny I.A třídy a postoupil tak do Krajského přeboru, kde v současné době působí spolu s mladším dorostem, za který nastupují hráči, kteří v témže roce dokázali vyhrát I.A třídu starších žáků. Nezbývá tedy něž doufat, že tyto úspěchy nezůstanou o samotě a začne se zase v Kročehlavech blýskat na lepší časy.